Autismus...
Diagnóza autismus a vyrovnání se s ní
Porucha autistického spektra (PAS), běžně označovaná jako autismus, je porucha ve vývoji, která ovlivní to, jak člověk komunikuje a udržuje vztahy s ostatními ve svém okolí. Děti a dospělí s autismem mívají obtíže se sociální interakcí v každodenním životě. Jejich schopnosti navazovat přátelství jsou obvykle omezené, zrovna tak jejich schopnost porozumět emocionálním projevům ostatních. Lidé s autismem mohou mít často poruchy učení a všichni mají obtíže ve vztahu k okolnímu světu. Lidé s Aspergerovým syndromem (jedná se o formu autismu) jsou obvykle ve vysokofunkčním spektru autismu. Autismus je termín, který popisuje excesy a/nebo deficity chování, ve třech oblastech, známých pod označením triáda postižení:
1. Sociální interakce (obtíže v sociálních vztazích, např. odměřené a lhostejné chování k druhým lidem, obliba v samotě);
2. Sociální komunikace (obtíže s verbální a neverbální komunikací, např. neporozumění významu běžných gest, výrazům tváře nebo tónu hlasu);
3. Představivost (obtíže s rozvojem společné hry a představivosti, např. omezený počet symbolických činností, které mohou být pouze odpozorovány a jsou poté rigidně a opakovaně prováděny.
K této triádě postižení se také běžně přidávají určité způsoby chování a neochota ke změnám v zavedených rituálech. Snad nejvíce znepokojivým rysem autismu je výskyt nežádoucího a problémového chování. Například sebezraňování nebo záchvaty vzteku.
Co autismus způsobuje?
Přesnou příčinu či příčiny autismu stále ještě neznáme, z výzkumu ale vyplývá, že důležitou roli hrají genetické faktory. Je také zřejmé, že autismus lze spojovat s různými stavy, které ovlivňují vývoj mozku a ke kterým dochází před porodem, v jeho průběhu či krátce po něm.
Autismus i ostatní poruchy autistického spektra jsou definovány jako syndromy chování, u kterých se obecně soudí, že mají neurobiologický původ (související s biologií nervového systému). Autismus NEVZNIKÁ špatnou rodičovskou výchovou!
Na jaké příznaky si dát pozor
Příznaky PAS se objevují v prvních letech života, většinou okolo 14-18 měsíců. Každé dítě se ale vyvíjí jiným tempem. Děti jsou jedinečné a i během normálního vývoje vykazují některá chování, která považujeme za abnormální.
Um bom ponto de partida é a escala „Modifikovaný dotazníkový text pro záchyt poruchy autistického spektra u batolat“ (M-CHAT; Robins, Fein, & Barton, 1999)
Dobrým výchozím orientačním měřítkem je „ Modifikovaný dotazníkový test pro záchyt poruchy autistického spektra u batolat“ (M-CHAT, Robins, Fein, & Barton, 1999). Je si ho možné zdarma stáhnout ke klinickým účelům, za účelem výzkumu či vzdělávání. K dispozici jsou dvoje akreditované internetové stránky: M-CHAT a doplňkové materiály si lze také stáhnout na webu Dr. Robins www.firstsigns.org; www.mchatscreen.com.
V České republice je na www.mzcr.cz k dispozici soudně ověřený překlad M-CAHT do českého jazyka se souhlasem paní Robins, pro účely včasného záchytu PAS v rámci preventivních prohlídek v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost v 18-ti měsících věku dítěte.
Více informací najdete v naší sekci Stanovení diagnózy.